Máte nový počítač a nefunguje monitor?

Pokud jste koupili nový herní počítač a při zapojení monitoru k počítači vám zůstává černá obrazovka, tak pro vás máme nejčastější řešení tohoto problému. Každý herní počítač musí disponovat oproti kancelářskému PC s integrovanou grafikou i externí grafickou kartu.

Pojďme se společně podívat na tento postup, abyste věděli, jak správně zapojit počítač k monitoru, máte-li dvě grafické karty tedy integrovanou a externí herní grafickou kartu.

Jak poznáte, že máte i externí grafickou kartu?

Velice jednoduše. Stačí se podívat na zadní stranu vašeho počítače a pokud se ve spodní části nachází i výstup na monitor, tak si můžete být jistí, že váš počítač má i externí grafickou kartu. (viz. obrázek)

Dvě grafické karty

V případě, že váš počítač disponuje i externí grafickou kartou, je potřeba se na tento proces důkladně zaměřit. Zapojíte-li kabel špatně, neobjeví se vám prakticky nic a obrazovka tak zůstane černá. Pokud jste se tedy pokoušeli zapojit všechny kabely, ale monitor nejeví žádné známky obrazu, je nejvyšší čas zaměřit se na to, zda jste kabel zapojili do správné zdířky. Nemusíte se bát, nejedná se o náročný proces. Stačí jen porozumět tomu, jak funguje zapojení počítače s externí grafickou kartou do monitoru.

„Každý“ počítač má v sobě zabudovanou grafickou kartu. Pokud se nejedná o příliš výkonnou grafickou kartu, nabízí se možnost zakoupení tzv. externí. Po zapojení počítač přechází na ní, čímž dojde k vypojení integrované grafické karty. Následně vám postačí zapojit signál do monitoru ze správného výstupního konektoru.

Jestliže neznáte všechny konektory nebo nevíte, jaké dnes existují typy, v následujícím odstavci vám je krátce popíšeme. Sami poté rozeznáte, jaký z nich budete ve vašem případě potřebovat.

Konektory aneb zapojení počítače a monitoru

Prvním konektorem je VGA. Jinými slovy jde o analogový zdroj signálu. Tímto konektorem jsou vybaveny většinou starší počítače. Dalším konektorem je DisplayPort. Svým způsobem se jedná o nejčastější konektor, který můžete u monitorů a počítačů najít. Třetím konektorem je HDMI. Tento port mají většinou televize nebo novější monitory. Posledním konektorem je DVI. Na závěr je dobré zmínit, že v případě herní grafické karty se vstup pro zapojení nachází vždy v dolní části počítače (viz. obrázek). Následně už sami přijdete na to, jak zapojit počítač s externí grafickou kartou do monitoru.

Můj PC nepodporuje konektor z monitoru. Co teď?

Pokud máte starší monitor a chcete jej zapojit to novějšího herního počítače, tak bohužel narazíte na závažný problém. Nové grafické karty již nepodporují staré konektory VGA(většinou je modrý). Nicméně existují dvě možnosti jak tento problém vyřešit. Buď musíte zakoupit novější monitor, který má podporu novějších konektorů, což né vždy může být levná varianta nebo stačí pouze zakoupit redukci ze starého konektoru na ten nový, která vyjde na pár desítek korun a tím můžete vašemu staršímu monitoru prodloužit jeho život. 🙂

Napsat komentář